Анотація
У статті охарактеризовано вітчизняні наукові школи в галузі теорії та методики навчання хімії і на основі аналізу їх наукового доробку визначено основні напрями досліджень цієї галузі в незалежній Україні.
Мета статті полягає у характеристиці вітчизняних наукових шкіл в галузі теорії та методики навчання хімії в персонологічному аспекті, аналізі та узагальненні тематики їх наукових досліджень.
Здійснено аналіз діяльності наукових шкіл відомих українських вчених-методистів в галузі теорії та методики навчання хімії: Н. М. Буринської, Л. П. Величко, Н. Н. Чайченко, О. Г. Ярошенко.
На основі аналізу та узагальнення тематики дисертаційних робіт розглянутих наукових шкіл виділено основні напрями наукових досліджень у вітчизняній теорії та методиці навчання хімії, а саме: методичні засади формування хімічних понять та знань в учнів закладів загальної середньої освіти; удосконалення організаційних форм, методів і засобів навчання хімії у закладах загальної середньої освіти; теоретичні і методичні засади реалізації допрофільної підготовки та профільного навчання хімії в закладах загальної середньої освіти; методичні засади вивчення хімії як загальноосвітньої дисципліни в закладах фахової передвищої освіти та формування системи хімічних знань у студентів; теоретичні і методичні засади навчання хімії в закладах вищої освіти; формування змісту шкільної хімічної освіти та розвиток методики навчання хімії як педагогічної науки; професійно-педагогічна та методична підготовка майбутніх учителів хімії; реалізація екологічної складової в процесі навчання хімії; теоретичні і методичні засади моніторингу результатів навчання хімії.
Визначено, що вітчизняні наукові школи з теорії та методики навчання хімії є не лише важливим чинником збереження та розвитку традицій у галузі хімічної освіти, але й науковим осередком генерування нових дидактично обґрунтованих ідей для забезпечення інновацій в навчанні хімії.
Посилання
Буринська Ніна Миколаївна. До 75-річчя від дня народження. Київ: ДНПБ України. Випуск 11. Київ, 2002. 17 с.
Гончаренко С. У. Наукові школи в педагогіці. Становлення і розвиток науково-педагогічних шкіл: проблеми, досвід, перспективи: зб. наук. праць / за ред. В. Кременя, Т. Левовицького. Житомир : Вид-во ЖДУ імені Івана Франка, 2012. С. 27-43.
Деркач Т. Таланту наукового два крила. Урядовий кур’єр. №184 (6798), вересень 2020. https://ukurier.gov.ua/uk/articles/talantu-naukovogo-dva-krila/
Дубасенюк О. А. Проблеми розвитку науково-педагогічних шкіл. Педагогічна газета. № 10 (218), жовтень 2012. http://eprints.zu.edu.ua/12419/1/13.pdf
Коломієць А. М. Вплив наукових шкіл на розвиток науково-педагогічного потенціалу університетів. Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. 2018. Вип. 50. С. 41-46.
Ярошенко О. Г., Блажко О. А. Дослідницький потенціал наукової школи вченого: становлення, розвиток, здобутки. Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка: науковий журнал. Педагогічні науки. Житомир: Вид-во Житомирського держ. ун-ту імені І. Франка, 2018. Вип. 4 (95). С. 243-247.
Ярошенко О.Г. Віхи становлення наукової школи: наукове видання. Вінниця: Видавець ФОП Кушнір Ю.В., 2020. 292 с.
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право (c) 2024 Олег Блажко, Аліна Блажко, Павло Самойленко