Вітчизняні наукові школи в галузі теорії та методики навчання хімії: персонологічний аспект
pdf

Ключові слова

теорія і методика навчання хімії, наукова школа, історія розвитку теорії і методики навчання хімії, методична спадщина

Як цитувати

Вітчизняні наукові школи в галузі теорії та методики навчання хімії: персонологічний аспект. (2024). Scientific Notes of Vinnytsia Mykhailo Kotsiubynskyi State Pedagogical University Section Theory and Methods of Teaching Natural Sciences, 6, 68-74. https://doi.org/10.31652/2786-5754-2024-6-68-74

Анотація

У статті охарактеризовано вітчизняні наукові школи в галузі теорії та методики навчання хімії і на основі аналізу їх наукового доробку визначено основні напрями досліджень цієї галузі в незалежній Україні.

Мета статті полягає у характеристиці вітчизняних наукових шкіл в галузі теорії та методики навчання хімії в персонологічному аспекті, аналізі та узагальненні тематики їх наукових досліджень.

Здійснено аналіз діяльності наукових шкіл відомих українських вчених-методистів в галузі теорії та методики навчання хімії: Н. М. Буринської, Л. П. Величко, Н. Н. Чайченко, О. Г. Ярошенко.

На основі аналізу та узагальнення тематики дисертаційних робіт розглянутих наукових шкіл виділено основні напрями наукових досліджень у вітчизняній теорії та методиці навчання хімії, а саме: методичні засади формування хімічних понять та знань в учнів закладів загальної середньої освіти; удосконалення організаційних форм, методів і засобів навчання хімії у закладах загальної середньої освіти; теоретичні і методичні засади реалізації допрофільної підготовки та профільного навчання хімії в закладах загальної середньої освіти; методичні засади вивчення хімії як загальноосвітньої дисципліни в закладах фахової передвищої освіти та формування системи хімічних знань у студентів; теоретичні і методичні засади навчання хімії в закладах вищої освіти; формування змісту шкільної хімічної освіти та розвиток методики навчання хімії як педагогічної науки; професійно-педагогічна та методична підготовка майбутніх учителів хімії; реалізація екологічної складової в процесі навчання хімії; теоретичні і методичні засади моніторингу результатів навчання хімії.

Визначено, що вітчизняні наукові школи з теорії та методики навчання хімії є не лише важливим чинником збереження та розвитку традицій у галузі хімічної освіти, але й науковим осередком генерування нових дидактично обґрунтованих ідей для забезпечення інновацій в навчанні хімії.

pdf

Посилання

Буринська Ніна Миколаївна. До 75-річчя від дня народження. Київ: ДНПБ України. Випуск 11. Київ, 2002. 17 с.

Гончаренко С. У. Наукові школи в педагогіці. Становлення і розвиток науково-педагогічних шкіл: проблеми, досвід, перспективи: зб. наук. праць / за ред. В. Кременя, Т. Левовицького. Житомир : Вид-во ЖДУ імені Івана Франка, 2012. С. 27-43.

Деркач Т. Таланту наукового два крила. Урядовий кур’єр. №184 (6798), вересень 2020. https://ukurier.gov.ua/uk/articles/talantu-naukovogo-dva-krila/

Дубасенюк О. А. Проблеми розвитку науково-педагогічних шкіл. Педагогічна газета. № 10 (218), жовтень 2012. http://eprints.zu.edu.ua/12419/1/13.pdf

Коломієць А. М. Вплив наукових шкіл на розвиток науково-педагогічного потенціалу університетів. Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. 2018. Вип. 50. С. 41-46.

Ярошенко О. Г., Блажко О. А. Дослідницький потенціал наукової школи вченого: становлення, розвиток, здобутки. Вісник Житомирського державного університету імені Івана Франка: науковий журнал. Педагогічні науки. Житомир: Вид-во Житомирського держ. ун-ту імені І. Франка, 2018. Вип. 4 (95). С. 243-247.

Ярошенко О.Г. Віхи становлення наукової школи: наукове видання. Вінниця: Видавець ФОП Кушнір Ю.В., 2020. 292 с.

Creative Commons License

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Авторське право (c) 2024 Олег Блажко, Аліна Блажко, Павло Самойленко