ТРАНСФОРМАЦІЯ СТРУКТУРИ І ЗМІСТУ КУРСУ ГЕОГРАФІЇ ВОСЬМОГО КЛАСУ ДЛЯ ЗАКЛАДІВ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ
PDF

Ключові слова

модельні навчальні програми, трансформація структури і змісту навчального курсу, фізико-географічний підхід до розгляду, ресурсний підхід до розгляду, принцип логічності і послідовні формування змісту шкільного курсу

Як цитувати

ТРАНСФОРМАЦІЯ СТРУКТУРИ І ЗМІСТУ КУРСУ ГЕОГРАФІЇ ВОСЬМОГО КЛАСУ ДЛЯ ЗАКЛАДІВ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ. (2024). Scientific Notes of Vinnytsia Mykhailo Kotsiubynskyi State Pedagogical University Section Theory and Methods of Teaching Natural Sciences, 7, 13-21. https://doi.org/10.31652/2786-5754-2024-7-13-21

Анотація

Основна увага у статті приділена аналізу структури і змісту вивчення географії у 8-их класах закладів загальної середньої освіти за модельною навчальною програмою, яка розроблена колективом під керівництвом Запотоцького С. П. У ній змістовий блок, який стосувався вивчення населення, був вилучений із 8 класу і перенесений у курс 9 класу. Таким чином, зміст курсу «Географія» у 8 класі розкриватиметься у наступних 4-х розділах: розділ І. «Картографічний образ України», розділ ІІ. «Природа України», розділ ІІІ «Природокористування» та розділ ІV. «Простір – територія – держава». Замість теми «Населення України та світу» у 8 класі, включення якої свого часу у цей курс було невдалим експериментом, запропоновано два розділи під назвами «Природокористування» та «Простір – територія – держава». Розділ «Природокористування» логічно завершує розгляд природи нашої держави з позицій ресурсного підходу, перспектив природокористування, а «Простір – територія – держава» є своєрідною перехідною ланкою до вивчення у 9-му класі питань суспільної географії України та світу. Проте більш детальний аналіз змісту тем курсу географії 8 класу у модельній програмі за авторством Запотоцького С. П. та ін., спонукає привернути увагу до деяких дискусійних питань та запропонувати авторські бачення вдосконалення змісту навчальної дисципліни. Основні пропозиції стосуються збереження типового фізико-географічного підходу до розгляду природи України у другому розділі, та деякого уточнення змістового наповнення розділу ІІІ. «Природокористування». У темі 1. розділу ІV. «Українська держава» дуже важливим аспектом розгляду є утвердження ідеї про те, що Україна є спадкоємницею державницької традиції слов’янського племен. Сильною стороною програми є проєктна діяльність на встановлення особливостей формування спроможних територіальних громад. Основним наративом, який має ретранслювати тема 2 «Місце України на політичній карті світу» – Україна суверенна європейська держава, країна-кандидат на членство в ЄС, якому доводиться у справедливій збройній боротьбі відстоювати свою незалежність від російської агресії.

PDF

Посилання

Гілецький Й. Р Теоретичні засади формування змісту загальної географічної освіти. Географiя та основи економiки в школi. 2002. No 2. С. 12–14.

Географія. Електронна версія «Великої української енциклопедії» URL: https://vue.gov.ua/Географія. (дата звернення: 09.09.2024).

Навчальні програми з географії. URL: https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna% 20serednya/programy-5-9-klas/2020/geografiya-6-9-14.07.2017.pdf. (дата звернення: 09.09.2024).

Модельна навчальна програма «Географія. 6-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори Запотоцький С. П., Карпюк Г .І., Гладковський Р. В., Довгань А. І. і ін.) URL: //https://mon.gov.ua/static-objects/mon/sites/1/zagalna%20serednya/programy-5-9-klas/2022/08/15/ navchalna.programa-2022.geography-6-9.pdf. (дата звернення: 09.09.2024).

Модельна навчальна програма «Географія. 6-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Кобернік С. Г., Коваленко Р. Р., Гільберг Т. Г., Даценко Л. М.). URL: https://mon.gov.ua/static- objects/mon/sites/1/zagalna%20serednya/Navchalni.prohramy/2021/14.07/Model.navch.prohr.5-9.klas. NUSH-poetap.z.2022/Prirod.osv.galuz/Heohrafiya/Heohrafiya.6-9%20kl.Kobernik.ta.in.06.05.22.pdf. (дата звернення: 09.09.2024).

Сенчакович Марта. Методика вивчення географії населення в практиці роботи загальноосвітніх шкіл. Географічна освіта і наука в умовах воєнного стану: збірник матеріалів І Регіонального науково-практичного семінару. Івано Франківськ: ПРІНТ-ДІАС, 2023. C. 85–89.

Creative Commons License

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Авторське право (c) 2024 Йосип Гілецький, Роман Сливка, Ірина Закутинська