Abstract
Мета статті полягає в обґрунтуванні використання хімічного експерименту при формуванні хімічних знань у майбутніх учителів трудового навчання та технологій під час вивчення навчальної дисципліни «Хімія (за професійним спрямуванням)», адже хімічний експеримент є ефективним методом і засобом формування усвідомлених знань та практичних умінь, сприяє розвитку інтересу і мотивації студентів до вивчення хімії, як непрофільної дисципліни.
Використано загальнонаукові (теоретичні та емпіричні) методи: аналіз методичної та педагогічної літератури, системно-структурний аналіз для встановлення міжпредметних зв’язків, виділення хімічної складової професійної підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій.
У ході виконання дослідження проведено порівняльний аналіз різних видів хімічного експерименту та визначено його основні завдання в навчально- виховному процесі. Провідними дидактичними принципами побудови змісту хімічного експерименту є професійне спрямування та інтегрування із фаховими дисциплінами. З метою реалізації професійно орієнтованого навчання хімії майбутніх учителів трудового навчання та технологій застосовували хімічний експеримент під час проведення лекційних та лабораторних занять. Встановлено, що лекційний хімічний експеримент виступає важливим чинником формування позитивної мотивації в студентів до вивчення хімії та підвищує їх когнітивний рівень, а хімічний експеримент, який включався до лабораторних занять, забезпечує експериментальне підтвердження сутності теоретичних положень, встановлення властивостей речовин, їх кількісну та якісну характеристику.
Для забезпечення дидактичних цілей хімічного експерименту, який демонструє хімічні властивості та одержання речовин, що вивчаються, запропоновано використання професійно орієнтованих завдань, що були розроблені в результаті узгодження змісту і структури навчальної дисципліни «Хімія (за професійним спрямуванням)» з дисциплінами циклу професійної та практичної підготовки.
References
Безносюк Н. С. Хімічна компонента у змісті професійної підготовки майбутніх учителів трудового навчання та технологій «Матеріалознавство та технології виробництва конструкційних матеріалів». Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. Вип. 48. 2017. С. 56-58.
Безносюк Н. С. Методика професійно орієнтованого навчання хімії майбутніх учителів трудового навчання та технологій: дис. … канд. пед. наук: 13.00.02. Київ, 2021. 223 с.
Блажко А. В., Безносюк Н. С. «Професійна спрямованість» як педагогічне поняття. Актуальні питання підготовки майбутнього вчителя хімії: теорія і практика: збірник наукових праць. Вип. 2. 2016. С. 10-15.
Блажко А. В. Професійна спрямованість хімічного експерименту. Хімічна та екологічна освіта: стан і перспективи розвитку: збірник матеріалів Української науково-практичної конференції. 2008. С. 7 – 9.
Блажко А. В. Методика професійно орієнтованого навчання хімії учнів професійно-технічних навчальних закладів кулінарного профілю: дис. ... канд. пед. наук: 13.00.02. Київ, 2015. 232 с.
Буринська Н. М. Методика викладання хімії (теоретичні основи). Київ: Вища школа, 1987. 255 с.
Грабовий А. К. Теоретико-методичні засади навчального хімічного експерименту в загальноосвітніх навчальних закладах: монографія. Черкаси: ЧНУ імені Богдана Хмельницького, 2012. 376 с.
Максимов О. С. Методика викладання хімії у вищих навчальних закладах: Підруч. для студентів хім. спеціальностей вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації. Мелітополь: Вид-во МДПУ імені Б. Хмельницького, 2014. 112 с.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Copyright (c) 2024 Nataliia Beznosiuk