Анотація
У статті актуалізовано проблему використання ментальних карт в процесі цілеспрямованого розвитку індивідуальних пізнавальних стратегій учнів на навчальних заняттях з хімії. Виходячи з низки завдань, які перед педагогами ставить концепція Нової української школи, обґрунтовано необхідність індивідуалізації навчання для формування індивідуального пізнавального досвіду школярів та ключових компетентностей. З’ясовано, що індивідуальна пізнавальна стратегія – це організована, цілеспрямована і регульована послідовність визначених дій, які виконують учні під час навчальної діяльності, для того щоб навчання стало легшим, більш швидким та ефективним.
Метою статті є дослідження методичних прийомів використання ментальних карт як засобу розвитку індивідуальних пізнавальних стратегій учнів на уроках хімії.
Використано теоретичні методи дослідження – аналіз, синтез, моделювання, а також емпіричні методи – педагогічний експеримент для з’ясування ефективності використання ментальних карт у процесі розвитку основних пізнавальних стратегій учнів – мнемічних, когнітивних та соціальних. З’ясовано, що найбільший ефект інтелект-карти дають у процесі аналізу учнями хімічних явищ та об’єктів, а також розв’язування розрахункових задач.
На емпіричному рівні доведено позитивний вплив технології створення ментальних карт на формування пізнавального досвіду учнів, зокрема їх аналітичних та прогностичних умінь, а також як засобу міжгрупової комунікації. Обґрунтовано значення інтелект-карт для інтегрованого сприйняття навчального матеріалу, в забезпеченні взаємозв’язку між теоретичними та практичними навичками учнів. З’ясовано, що використання технології створення ментальних карт надає можливість учням моделювати індивідуальні пізнавальні стратегії в залежності від складності та практичної спрямованості навчального матеріалу з хімії. Наведено приклади ментальних карт, які орієнтовані на формування в учнів відповідних індивідуальних стратегій.
Посилання
Авдєєва О.Ю. Формування гностичних умінь учнів з хімії як педагогічна проблема.
Наукове забезпечення технологічного процесу ХХI сторіччя. Чернівці, 2020. Том 4. С. 86.
Бондаревська О.М. Реалізація положень компетентнісного підходу у процесі формування індивідуальних стратегій самостійної індивідуально-пізнавальної діяльності студентів. Вісник Дніпропетровського університету ім. Альфреда Нобеля. 2015. Вип. 2 (10). С.114-119.
Б‘юзен Т. Мапа думок. Львів: Видавництво Старого Лева, 2021. 224 с.
Гаркович О. Л. Підготовка вчителя до формування індивідуальної освітньої траєкторії школярів. VIII Менделеєвські читання: збірник наукових праць регіональної науково-практичної конференції з міжнародною участю. Полтава: ПП Шевченко Р.В., 2015. С. 62-66.
Гиря О. Використання ментальних карт на навчальних заняттях з хімії. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Теорія та методика навчання природничих наук. № 2. 2022. С. 45-55. https://doi.org/10.31652/2786-5754-2022-2-45-55
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право (c) 2023 Олексій Гиря