Анотація
У статті розкрито роль активних методів навчання в освітньому процесі з географії, які сприяють активізації пізнавальної діяльності учнів, підготовці їх до самоосвіти упродовж життя і забезпечують ефективність й результативність у засвоєнні знань. Упродовж дослідження використовувалися теоретичні методи, а саме, загальнонаукові методи дослідження реальної дійсності, порівняльно-історичний й структурний методи, а також емпіричні: анкетування, бесіда, інтерв’ювання; обсерваційний (спостереження, самоспостереження); праксиметричний (аналіз передового і масового педагогічного досвіду, аналіз результатів діяльності). Дослідно-експериментальна робота здійснювалася у закладах загальної середньої освіти м. Вінниці та Вінницької області.
Розглянуто різні погляди науковців та респондентів на змістову сутність поняття «активні методи навчання». Здійснено аналіз результатів констатувального експерименту, в процесі якого з’ясовувався реальний стан проблеми в практиці навчання. Зокрема під час бесід, спостережень на уроках, проведення самостійних робіт, анкетування вчителів та учнів ми дійшли висновку, що на сучасному етапі в освітньому процесі з географії використовуються різноманітні активні форми та методи навчання. Проте, не завжди враховуються їх переваги та недоліки, нерідко учителями спотворюється їх змістова сутність, тому ефективність – нівелюється. Чимало респондентів не пов’язують глибоке, осмислене засвоєння знань з необхідністю організації пошукової діяльності учнів. У зв’язку з цим, недооцінюються й методи, які стимулюють активну самостійну творчу працю школярів на уроках географії. Констатовано, що активне навчання асоціюється у сучасних учнів із творчістю, креативністю, самостійністю, критичним мисленням, розвитком комунікативних здібностей, груповою діяльністю, умінням обґрунтовувати власну позицію, впевненістю у собі, різноманіттям думок, взаємонавчанням.
Визначено методичні особливості застосування активних й інтерактивних методів навчання на уроках географії, зокрема дослідницького, частково-пошукового, мозкового штурму, навчальної дискусії, аналізу проблемних ситуацій, інтелектуальної розминки, рольових ігор. Визначено мотиви їх впровадження, переваги і недоліки. У подальших дослідженнях більше уваги необхідно звернути на використання у процесі вивчення географії форм і методів інтерактивного навчання, STEM-технологій з метою розкриття творчого потенціалу школярів, формування на цій основі критичного мислення.
Посилання
Бірюкова Н. В. Інтерактивне навчання на сучасному етапі розвитку географічної освіти. Географія та екологія: наука і освіта: Збірник наукових праць Всеукраїнської науково-практичної конференції (з міжнародною участю). Умань: ВПУ «Візаві», 2018. С. 32-36.
Данілова О. М., Мацевко О. Р. Використання інтерактивних методів на уроках географії в умовах дистанційного навчання. «Problems and tasks of modern science and practice»: Збірник наукових праць IX Міжнародної наукової конференції (15 – 17 листопада 2021 р.), Bordeaux, France, 2021. С. 274-276.
Канська В. В., Канський В.С., Дишкант А. В. Використання конструктивних інновацій на уроках географії в Новій українській школі. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Теорія та методика навчання природничих наук. Вінниця, 2023. № 4. С. 37-50. https://doi.org/10.31652/2786-5754-2023-4-37-50
Трохимчук І., Якута О., Шостак О. Використання активних методів навчання географії. Проблеми та перспективи розвитку сучасної науки в країнах Європи та Азії: збірник наукових праць. Переяслав, 2020. С. 61-63.
Ферій О. Використання активних методів на уроках географії. Директор школи. 2017. Грудень (№ 46-47). С. 17.
Харитюк В., Яковлева В. А. Інноваційні технології навчання географії у профільній освіті. Теоретико-прикладні аспекти діяльності суб’єктів освітнього процесу: збірник наукових праць здобувачів вищої освіти, Житомир, 2023. С. 89-93.
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право (c) 2024 Nadiia Biriukova, Viktoriia Kanska