Вплив умов невизначеності на самоактуалізацію сучасної особистості
pdf (Англійська)

Ключові слова

ситуація невизначеності, самоактуалізація, особистість, самореалізація, спосіб життя

Як цитувати

Паламарчук, О., & Габа, І. (2023). Вплив умов невизначеності на самоактуалізацію сучасної особистості. Personality and Environmental Issues, 2(6), 5-10. https://doi.org/10.31652/2786-6033-2023-3(6)-5-10

Анотація

У статті розкрито психологічні особливості впливу умов невизначеності на самоактуалізацію сучасної особистості. Метою статті є осмислення проблеми впливу ситуації, коли наявна для прийняття рішення або дії інформація є неповною, неоднозначною або суперечливою, до особистісного розвитку людини, її самореалізації та вдосконалення своїх можливостей. Зазначено, що наявність низки характеристик невизначених ситуацій, зокрема, новизни, суперечливості, складності, великої кількості можливостей, вибору та рішень, невідомої ймовірності настання події є ефективним способом усвідомлення людиною свого Я як унікального, неповторного світу. Вказано, що ситуація невизначеності, при її позитивному сприйнятті та інтерпретації і за умови сприятливого соціального середовища, може сприяти особистісному зростанню і трансформації людини. Зазначено, що ситуація невизначеності за сприятливих умов робить процес усвідомлення людиною того, чого вона хоче (цілі, життєві плани, ідеали), що вона може (свої можливості, нахили, обдарованість) і що вона має (цілі, життєві плани, ідеали), значно якіснішим. Підкреслюється, що життєве самовизначення особистості в ситуації невизначеності полягає у прийнятті рішення про сенс життя та його стратегію на основі рефлексивно-ціннісного осмислення подій і самореалізації відповідно до прийнятого рішення. За результатами дослідження було визначено, що 74% з усієї досліджуваної вибірки зафіксували наявність ситуації невизначеності хоча б в одній сфері власного життя (сімейній, професійній, побутовій, соціально-економічній або особистісно-інтимній). Виявлено, що перебування людини в ситуації невизначеності корелює з рівнем розвитку її самоактуалізації. Відзначено, що для досліджуваних характерний низький рівень орієнтації в часі (50,7 балів), який знаходиться в межах психічної та статистичної норми, що відображає слабо розвинену здатність жити в теперішньому в ситуації невизначеності з відчуттям нерозривного зв'язку з минулим і майбутнім. Досліджувані характеризуються розвиненим самозабезпеченням, відносно незалежні у своїх діях, вважають за краще жити власним розумом, керуватися своїми цілями і принципами.

pdf (Англійська)

Посилання

Maksymenko S. D. (2006) Geneza zdiisnennia osobystosti. Kyiv : Vyd-vo TOV «KMM», 240 s.

Lushyn P. V. (2016) Nevyznachenist i typy stavlennia do nei: sytuatsiia psykholohichnoi dopomohy. Psykholohichne konsultuvannia i psykhoterapiia. T. 1, № 5. S. 33–40.

Husiev A. I. (2009) Tolerantnist do nevyznachenosti yak chynnyk rozvytku identychnosti osobystosti : dys. … kand. psykhol. nauk : 19.00.07. Kyiv, 233 s.

Tkalych M. H., Shutko D. O. (2013) Osnovni pidkhody do vyvchennia fenomenu samoaktualizatsii osobystosti v zarubizhnii psykholohii. Problemy suchasnoi psykholohii. № 1. S. 65-71.

Maksymenko, S. D. Osodlo, V.I. (2010). Struktura ta osobystisni determinanty profesiinoi samorealizatsii sub’iekta. Zbirnyk naukovykh prats Kam’ianets-Podilskoho natsionalnoho universytetu imeni I. Ohiienka, 8, 3‒19.

Rogers C. (1963) The concept of the fully functioning person. Psychotherapy: Theory. Research & Practice. № 1(1). r. 17–26.

Khatuntseva S. M. (2018) Teoretychni i metodychni zasady formuvannia u maibutnikh uchyteliv hotovnosti do samovdoskonalennia u protsesi indyvidualizatsii profesiinoi pidhotovky: dys. ped.nauk : 13.00.04. Berdiansk, 561 s

Creative Commons License

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Авторське право (c) 2023 Olha Palamarchuk, Iryna Haba

Завантаження

##plugins.themes.healthSciences.displayStats.noStats##