Чинники формування екологічної свідомості у студентів
pdf (Англійська)

Ключові слова

екологічна свідомість, емоційний компонент, когнітивний компонент, поведінковий компонент

Як цитувати

Мельник, І., & Подорожний, В. (2023). Чинники формування екологічної свідомості у студентів. Personality and Environmental Issues, 3(1), 5-9. https://doi.org/10.31652/2786-6033-2023-1(3)-5-9

Анотація

Актуальність дослідження зумовлена, розумінням неможливості вирішення екологічних проблем лише технічним шляхом і необхідністю у зв'язку з цим світоглядних змін. Сьогодні проблема екологічної свідомості належить до так званих глобальних соціально-філософських проблем, що вивчаються світовою і вітчизняною філософією. За сучасних умов важливим є дослідження динаміки екологічної свідомості, яку розглядають як цілісний феномен, що вимагає від людини активного ставлення до природи і самої себе.

Основною функцією екологічної свідомості є забезпечення оптимізації взаємовідносин у системі «суспільство-природа», запобігання глобальній екологічній катастрофі, розв’язання глобальної екологічної кризи. Тому не можна недооцінювати значення та необхідність формування у молодого покоління екологічної свідомості.

Екологічні знання мають особливе значення для студентів вищих навчальних закладів як майбутніх природокористувачів. Адже, опанування будь-якою професією повинно спиратись на пріоритетну роль екологічних знань і відповідних умінь, що дозволить прогнозувати наслідки своєї професійної діяльності. Крім того, це сприяє включенню самих студентів у креативну пізнавальну діяльність. Щоправда, обізнаність сучасної молоді з екологічною проблематикою є фрагментарною, недиференційованою, вони краще орієнтуються в глобальних екологічних проблемах, ніж у проблемах своєї місцевості. Значна частина студентів вважають себе непричетними до вирішення проблем довкілля. Тому, необхідними умовами формування у студентів екологічної свідомості повинні бути: розуміння власної відповідальності за стан навколишнього середовища та залежності від нього; формування системи цінностей, що включає природу; формування практичних навичок, певної стратегії поведінки.

В контексті цього важливим є не лише розуміння поняття «екологічна свідомість» та її структурних елементів, а й пошук чинників, які впливають на її формування у студентської молоді. Адже лише через розуміння специфіки процесу формування екосвідомості у студентів, можливе вирішення проблем, з якими стикається молодь на шляху до усвідомлення власного місця у навколишньому світі, вибудовуванні природозберігаючої поведінки тощо.

pdf (Англійська)

Посилання

Lovochkina A. M. Osnovy ekolohichnoi psykholohii: Navch. posib. Kyiv: MAUP, 2004. 136s.

Liudyna i svit. Vstup do ekolohichnoi psykholohii: Navch. posib. Dnipro, 2006. 144 s.

Maksymenko O. A. Ekolohichna svidomist. Pidkhody do vyznachennia ta klasyfikatsiia. Aktualni problemy psykholohii. T.7. Vyp.15. S. 201-205.

Otych D. D. Ekolohichna samosvidomist osobystosti yak psykholohichnyi fenomen. Naukovyi chasopys NPU im. M. Drahomanova. Vypusk 11 (56). 2020. Seriia 12. Psykholohichni nauky. S. 87-94.

Turok O. S. Ekolohichna osvita u formuvanni tsinnisnykh oriientatsii molodi na pochatku XXI stolittia. Vyshcha shkola i rynok pratsi: intehratsiia, modernizatsiia, internatsionalizatsiia: zbirnyk tez dopovidei za materialamy Vseukrainskoi naukovo-praktychnoi konferentsii. 19-21 zhovtnia 2016 r., m. Mukachevo. 2016. S. 230-231.

Yurchenko L. I. Ekolohichni tsinnosti v strukturi ekolohichnoi svidomosti y ekolohichnoi kultury. Multyversum. Filosofskyi almanakh: Zb. nauk. prats / Hol. red. V. V. Liakh. Vyp. 78. Kyiv, 2009. S. 229-237.

Creative Commons License

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Авторське право (c) 2023 Iryna Melnyk, Vadym Podorozhnyi

Завантаження

##plugins.themes.healthSciences.displayStats.noStats##