Етика видання та рецензування

ПРОЦЕДУРА РЕЦЕНЗУВАННЯ

Усі рукописи (статті), що були надіслані до редакційної колегії для публікації у журналі, проходять процедуру рецензування з метою формування об’єктивної оцінки змісту статті, визначення відповідності матеріалів тематиці та вимогам журналу, наукової грамотності.

Автори статей несуть усю повноту відповідальності за зміст статей і за сам факт їх публікації.

Порядок рецензування рукописів:

  • Матеріали, надіслані до редколегії журналу через сайт або електронну пошту, перевіряються на відповідність науковому профілю журналу та його тематичним розділам.
  • Рукописи повинні відповідати вимогам оформлення до журналу та обов’язково проходять перевірку на наявність текстових запозичень (плагіат). Роботи, що не відповідають тематиці видання, оформлені не за вимогами або мають ознаки плагіату не допускаються до подальшого розгляду щодо можливості публікації у нашому журналі. Редколегія повідомляє авторам про рішення розгляду або недопуску до розгляду протягом 5 робочих днів.
  • Всі рукописи обов’язково проходять процедуру рецензування. Ми дотримуємося принципу подвійного сліпого (анонімного) рецензування, тому рецензенти та автори не знають імені один одного. Для цього усі персональні дані про авторів, їх місце роботи, рецензентів попередньо видалені з усіх матеріалів та назв файлів. За рішенням редакційної колегії до друку допускаються лише рукописи, що отримали позитивну рецензію.
  • Рецензування здійснюють провідні українські та закордонні науковці відповідних галузей знань, що мають праці у сфері екологічного виховання, екологічної психології, дослідження екологічних проблем середовища,, питань збалансованого природокористування, моніторингу стану навколишнього середовища.
  • Рецензування статті здійснюється за такими критеріями: відповідність тематиці журналу; грамотність викладу матеріалу; значення статті; оригінальність і наукова новизна; чіткість формулювання мети та завдань; повнота опису методики досліджень; пояснення отриманих експериментальних даних; обґрунтованість висновків; сучасність цитованих джерел; коректність цитувань.
  • Редакційна колегія журналу надсилає авторам рукописів зауваження та пропозиції рецензентів для доопрацювання матеріалів або мотивовану відмову. У випадку рекомендацій рецензента щодо внесення коректив у підготовлений рукопис, автор/автори можуть врахувати зауваження при підготовці оновленого варіанта статті або аргументовано їх спростувати. Виправлений варіант рукопису рецензується повторно.
  • Датою рекомендації статті для публікації в журналі вважається дата отримання редакцією позитивного висновку рецензента щодо можливості опублікування статті.
  • Літературне та технічне редагування рукопису відбувається лише після отримання позитивного висновку рецензента.
  • Редакційна колегія залишає за собою право відмови у публікації статті у випадку двох негативних рецензій, наявності плагіату, небажання автора/авторів оформити роботу відповідно до вимог журналу, неспроможності врахувати зауваження рецензента або аргументувати відмову щодо виправлень.
  • Рекомендація щодо публікації чергового випуску журналу (із вказівкою контенту) здійснюється вченою радою Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського та фіксується у відповідному протоколі.

Етичні зобов’язання редакційної колегії журналу

Редколегія журналу зобов’язується розглядати усі надіслані рукописи без упередження з метою об’єктивного аналізу матеріалів статті, її відповідності вимогам журналу та наукового значення незалежно від раси, статі, орієнтації, віросповідання, громадянства, походження та соціального статусу автора (авторів).

Приймаючи рішення про можливість публікації рукопису, редколегія журналу є справедливою та неупередженою, а її висновки не залежать від комерційних інтересів. Редакційна колегія вважає неприпустимим наявність фальсифікації, плагіату, подання роботи у кілька видань. Редколегія журналу не допускає до друку статті, в яких виявлено велику кількість текстових запозичень.

Дані з неопублікованих рукописів, надісланих до розгляду, не використовуються для особистих цілей, не надаються третім особам, окрім рецензентів та редакторів для наукової та професійної оцінки, а також формування поточного випуску видання.

Після процедури рецензування, перевірки на наявність текстових запозичень та позитивного рішення членів редакційної колегії рукопис приймається до публікації та розміщується на електронних ресурсах журналу.

У випадках отримання доказів підтасовки даних, висвітлених у роботі, наявності плагіату, порушенні етичних принципів наукових досліджень, попередній публікації рукопису в іншому виданні, редколегія терміново повідомляє про це автора (авторів) для з’ясування обставин та вирішення цього питання. При необхідності стаття відкликається з друку та електронного варіанту журналу.

Етичні зобов’язання рецензентів

Рецензент здійснює наукову експертизу матеріалів рукопису, оцінювання науковості роботи та її відповідності вимогам журналу повинно бути неупередженим та об’єктивним. Рецензент зобов'язаний аргументовано оцінювати результати дослідження, поважати наукову та інтелектуальну незалежність автора (авторів). Критика особистості автора (авторів) неприйнятна.

Рукопис, отриманий для можливої публікації в журналі, вважається конфіденційним документом, що заборонено використовувати для власних цілей, передавати третім особам або розкривати неопубліковану інформацію без згоди автора (авторів).

Рецензент повинен обґрунтувати свої висновки достатньо переконливо та своєчасно надати відгук на рукопис.

У випадку можливої необ’єктивності, упередження через конфлікт інтересів з автором (авторами) або установами чи організаціями, рецензент повинен повідомити про це редакцію з проханням виключити його з процесу рецензування даного рукопису. В такому разі рецензування статті здійснює  інший експерт у відповідній науковій галузі.

Етичні зобов’язання авторів

Автор (автори) несуть відповідальність за представлені у статті результати досліджень, їх достовірність та оригінальність. Отримані результати повинні бути представлені однозначно, чітко, без будь-яких фальсифікацій або маніпулювання.

Автор (автори) статей несуть усю повноту відповідальності за зміст статей і за сам факт їх публікації.

Запозичені частини тексту, твердження, ідеї повинні бути оформлені відповідно, з обов'язковим цитуванням авторів і першоджерела. Неприйнятними є усі форми плагіату, в тому числі неоформлені цитати, перефразування або присвоєння прав на результати чужих досліджень. У випадку використання автором (авторами) даних з досліджень інших авторських колективів обов’язково потрібно це вказувати належним чином.

Недопустимим є представлення плагіату в якості оригінальної роботи. При виявленні подібних порушень відповідальність несуть автори наданих матеріалів.

Автор (автори)  не мають права надсилати до розгляду рукопис, що відправлений в інший журнал, та статті, попередньо опубліковані в інших виданнях.

Співавторами статті вказуються всі особи, які зробили значний науковий внесок у здійснення наукової роботи та аналіз і опис отриманих результатів, які розділяють відповідальність за матеріали, представлені у рукописі.

Автори зобов’язані повідомити редколегію про будь-який потенційний конфлікт інтересів, що може вплинути на процес публікації рукопису.

Усі джерела, використані при підготовці рукопису, повинні бути процитовані та правильно оформлені у вигляді посилань у тексті і списку використаної літератури.

Якщо автор (автори) виявили значні помилки чи неточності у рукописі під час його розгляду або навіть після публікації роботи, необхідно негайно повідомити про це редакцію журналу.

У випадку необхідності висновків комісії про дотримання принципів біоетики у дослідженнях із залученням тварин або людей, автор (автори) повинен надіслати документи щодо наявності дозволу чи ухвалення етичного комітету для продовження опрацювання рукопису.

Конфлікт інтересів

Автору (авторам) рекомендується повідомити редколегію про наявність чи відсутність будь-яких конкуруючих інтересів, в тому числі коли автори, члени редакційної колегії,  потенційні рецензенти мають фінансові або нефінансові інтереси, які можуть впливати на процедуру прийому чи оцінки рукопису щодо можливості прийняття до друку. З метою уникнення подібних конфліктів інтересів редколегія прагне уникати обговорення, рецензування, перевірки на плагіат та відповідність вимогам журналу рукописів, які були написані редакторами або їх близькими родичами.

Автор (автори) повинні вказувати правдиву інформацію щодо підтвердження прозорості можливих фінансових інтересів, зокрема про наявність установ, що зацікавлені у фінансуванні описаних досліджень чи їх результатів, організацій, що можуть отримати потенційні фінансові інтереси або навпаки зазнати збитків внаслідок публікації рукопису; інституції, що фінансують матеріальне забезпечення дослідження.

Авторські права

При поданні рукопису до редколегії журналу автори погоджуються з наступними умовами:

Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи із зазначенням авторства, що дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.

Автор залишає за собою право, без згоди редакції та засновників видання: використовувати матеріали статті повністю або частково в освітніх цілях; використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних робіт; використовувати матеріали статей для підготовки тез доповідей, доповідей конференцій та усних доповідей; розміщувати електронні копії статті (включаючи остаточну електронну версію, завантажену з офіційного сайту журналу) на: персональні веб-ресурси всіх авторів (веб-сайти, веб-сторінки, блоги і т. д.); веб-ресурс установ, в яких працюють автори (включаючи електронні інституційні репозиторії); некомерційні веб-ресурси відкритого доступу.