Анотація
У статті розкрито теоретичні аспекти екологічної освіти та екологічної свідомості в структурі професійної підготовки. Зазначено, що стан довкілля та екологічна криза актуалізують необхідність розвитку екологічної свідомості та культури через призму екологічної освіти для сучасного українського суспільства. У статті також проаналізовано декілька трактувань поняття "екологічна свідомість". В результаті цього зроблено висновок, що під індивідуальною екологічною свідомістю розуміється найвищий рівень відображення індивідом навколишнього середовища і дійсності, який забезпечує гармонійне співіснування і взаємодію людини і природи. Визначено ознаки, структуру та основні властивості екологічної свідомості особистості. Зазначено, що її розвиток відбувається протягом усього життя людини, але в старшому юнацькому віці цей процес стає особливо інтенсивним у зв'язку з набуттям професійної освіти, яка задає особистісні світоглядні орієнтири та принципи ставлення до довкілля. Важливу роль у формуванні екологічної свідомості людини відіграє екологічна освіта. Це складний процес, який покликаний сформувати у людини відповідальність за збереження і відновлення природи, усвідомлення її життєвої цінності на практиці. В результаті екологічної освіти відбувається трансформація екологічних знань в екологічні переконання, розвиток екологічних навичок та екологічної поведінки. Освіта для сталого розвитку має сприяти подальшому поширенню викладання дисципліни "Соціальна екологія" у вищих навчальних закладах, які готують фахівців соціономічних професій. У висновку визначено, що формуючи екологічний світогляд, ми формуємо екологічно свідому та відповідальну особистість майбутнього фахівця, тим самим забезпечуючи шлях до сталого розвитку нашої країни.
Посилання
Fenchak L. M.: Novi tekhnolohii navchannia: nauk.-metod. zb. 2005, 41, 158-64.
Lovochkina A. M.: Osnovy ekolohichnoi psykholohii: Navch. posib. MAUP. Kyiv 2004. 136.
Mameshyna O. S.: Psykholohichni umovy rozvytku ekolohichnoi svidomosti starshoklasnykiv u systemi pozashkilnoi osvit: dys. … kand. psykhol. nauk: 19.00.07. Kyiv 2004. 261.
Nabochuk O. Iu.: Psykholohichni umovy rozvytku ekolohichnoi svidomosti starshoklasnykiv zasobamy informatsiinykh tekhnolohii: dys. na zdobut. nauk. stup. kand. psykhol. nauk. 19.00.07. Rivne 2015. 359.
Orfanova M. Myk., Orfanova M. Mykh., Yatsyshyn T. M., and Rybak O. I.: Visnyk Kharkivskoho natsionalnoho universytetu im. V. N. Karazina. Seriia «Ekolohiia». 2016, 14, 98-101.
Rudomino-Dusiatska O. V.: Ekolohichna psykholohiia: navchalnyi posibnyk. IPO KU Tarasa Shevchenka. Kyiv 2001. 71.
Saunova Yu. O.: Pedahohika vyshchoi ta serednoi shkoly: Zb. nauk. pr. 2006, 14, 164-174.
Shvalb Yu. M.: Aktualni problemy psykholohii: zbirnyk naukovykh prats Instytutu psykholohii im. H. S. Kostiuka APN Ukrainy. 2005, 7, 5, 2, 294-301.
Skrebets V. O.: Kontseptualni zasady pobudovy rehionalnoi modeli ekolohichnoi osvity i vykhovannia uchnivskoi molodi. Nika-Tsentr. Kyiv 2006. 184 p.
Skrypnyk S.: Naukovi zapysky. Seriia: Pedahohichni nauky. 2012, 139-144. Retrieved from: http://irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/opac/search.exe?C21COM=5F2012%2Epdf
Sovhira S. V.: Pidhotovka maibutnoho vchytelia do ekolohichnoho vykhovannia starshoklasnykiv (na kraieznavchomu materiali): dys. … kand. ped. nauk: 13.00.04. Kyiv 1999. 160.
Sukhomlynskyi, V.O.: Narodzhennia hromadianyna. Radianska shkola. Kyiv 1987. 300.
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право (c) 2022 Tetiana Klybanivska