Анотація
В даній статті було зроблено спробу згенералізувати та систематизувати в психології наявні знання про феномен особистісних кордонів та їх вплив на психологічне благополуччя індивіда. У першому розділі статті аналізується поняття особистісних кордонів, їх функції та типи. Пояснюється, що особистісні кордони визначаються як внутрішній і зовнішній простори, що відокремлюють особистість від оточуючого світу та інших індивідів. Розглядаються різні типи кордонів, включаючи фізичні, емоційні, ментальні та духовні. У другому розділі статті обговорюються особливості формування особистісних кордонів та типові порушення їх функціонування. Зазначається, що формування здорових кордонів відбувається впродовж усього життя та залежить від взаємодії з батьками, оточуючим середовищем та власною індивідуальністю. Також розглядаються типові порушення кордонів, такі як недостатня свідомість, стрес, страх відмовити та інші.У третьому розділі розглядається запорука формування здорових особистісних кордонів. Аналізується роль асертивності у підтримці здорових кордонів та ефективній взаємодії з оточуючим світом. Пояснюється, що асертивна поведінка допомагає зберегти баланс між власними потребами та інтересами інших, сприяючи побудові стабільних та конструктивних відносин. Висновки підкреслюють важливість розуміння та усвідомлення особистісних кордонів для збереження психічного здоров'я та покращення якості життя. Вони наголошують на значенні розвитку асертивності та інших ключових навичок для підтримки здорових кордонів і побудови гармонійних відносин зі світом. Ця наукова стаття є важливим джерелом для тих, хто цікавиться психологією особистості, взаємодією з оточуючим середовищем та розвитком психічного здоров'я. Вона пропонує глибокий аналіз основних концепції особистісних кордонів та надає практичні рекомендації для їх збереження та підтримки.
Посилання
Bondarchuk O. I. Model psykholohichnoi pidhotovky kerivnykiv osvitnikh orhanizatsii do diialnosti v umovakh zmin. Kyiv: Instytut psykholohii imeni H. S. Kostiuka NAPN Ukrainy, 2015. – № 1. – 412 s.
Hryhorieva O., Drapaka A. Psykholohichni mezhi osobystosti ta metod otsinky yikh sformovanosti. Kyiv: Nauka i osvita. 2013. (№ 1–2). 386 s.
Glover N. T. Osobystisni kordony. Kerivnytstvo zi spokiinoho zhyttia bez travm ta kompleksiv. Kharkiv: Klub simeinoho dozvillia, 2023 – 304 s.
Levi T. Metodyka diahnostyky psykholohichnykh kordoniv osobystosti. Pytannia psykholohii. 2013. (№ 1). – 189 s.
Marchuk L. M. Sotsialno-psykholohichni osoblyvosti formuvannia asertyvnoi povedinky u profesiinomu stanovleni maibutnikh psykholohiv. Kyiv: Instytut psykholohii imeni H. S. Kostiuka NAPN Ukrainy, 2016 – 225 s.
Nartova-Bochaver S. Psykholohyia lychnosty y mezhlychnostnыkh otnoshenyi. Kyev: ЭKSMO-Press, 2001. – 346 s.
Rozenberh M. Nenasylnytske spilkuvannia. Kharkiv: Ranok, 2020 – 256 s.
Fromm E. Mystetstvo liubovi. Kharkiv: Klub simeinoho dozvillia, 2023 – 192 s.
Brown N. Children of the Aging Self-Absorbed. Oakland: New Harbinger, 2020. – 264 p.
Gibson L. C. Adult Children of Emotionally Immature Parents. Oakland: New Harbinger Publications, 2015. – 216 p.
Perls F. Gestalt Therapy: Excitement and Growth in the Human Personality Gouldsboro: The Gestalt Journal Press, 1951 – 512 p.
Smith M. J. When I Say No, I Feel Guilty: How to Cope, Using the Skills of Systematic Assertive Therapy. New York: Bantam Books, 1975. – 352 p.
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Авторське право (c) 2024 Taras Chernata