Виправлення та відкликання

Виправлення, відкликання та оновлення після публікації

Виправлення

Журнал «Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія» дотримується рекомендацій Міжнародної асоціації наукових, технічних і медичних видавців (STM) щодо збереження об'єктивних даних про науку:
«Статті, які були опубліковані, повинні залишатися цілими, точними і незмінними в максимально можливій мірі» (STM Guidelines on Preservation of the Objective Record of Science).

Визнання опублікованої статті остаточною версією означає, що на неї можна покластися як на точну, повну та придатну для цитування.

Іноді після публікації статті може знадобитися внести зміни до версії запису. Це буде зроблено після ретельного розгляду редактором, за підтримки редакційної колегії журналу, щоб забезпечити внесення будь-яких необхідних змін відповідно до вказівок Комітету з етики публікацій (COPE).

Будь-які необхідні зміни супроводжуватимуться сповіщенням після публікації, яке буде постійно пов’язане з оригінальною статтею, щоб читачі були повністю поінформовані про будь-які необхідні зміни. Це може бути у формі сповіщення про виправлення, висловлення занепокоєння, відкликання та, у рідкісних випадках, видалення. Метою цього механізму внесення змін, які є постійними та прозорими, є забезпечення цілісності наукового запису.

Усі виправлення, вирази занепокоєння та повідомлення про відкликання є вільними для доступу в момент публікації.

Автори повинні повідомити редакційну колегію журналу якомога швидше, якщо вони виявлять помилки в опублікованій статті, особливо помилки, які можуть вплинути на інтерпретацію даних або надійність представленої інформації. Відповідальний автор несе відповідальність за досягнення консенсусу між усіма перерахованими співавторами перед подачею будь-яких запитів на виправлення чи відкликання статті.

Повідомлення про виправлення надсилається, коли необхідно виправити помилку чи упущення, які можуть вплинути на тлумачення статті, але якщо наукова цілісність статті залишається незмінною. Приклади включають неправильне позначення фігури, відсутність ключової інформації про фінансування або конкуруючі інтереси авторів.

Усі основні помилки супроводжуються окремим повідомленням про виправлення. Повідомлення про виправлення повинно містити чіткі відомості про помилку та зміни, внесені до версії запису.

Будь-які незначні помилки не супроводжуватимуться окремим повідомленням про виправлення. Замість цього до статті буде додано виноску, де читачу буде вказано, що статтю було виправлено. Незначні помилки не впливають на надійність чи розуміння читачем наукового змісту.

Відкликання

Політика і відкликання (ретракції) опублікованих статей ґрунтується на положеннях посібників, рекомендацій і стандартів міжнародних професійних організацій, насамперед Комітету з публікаційної етики (COPE) (COPE's Retraction guidelines).

Повідомлення про відкликання буде надано, якщо серйозна помилка (наприклад, в аналізі чи методах) робить висновки в статті недійсними, або якщо мало місце порушення в дослідженні чи публікації (наприклад, дослідження без необхідних етичних схвалень, сфабриковані дані, маніпулювання зображеннями, плагіат), дублікат публікації тощо). Рішення про відкликання статті буде прийнято відповідно до вказівок COPE і передбачатиме розслідування редакцією у співпраці з редактором. Автори та установи можуть вимагати відкликання своїх статей, якщо їхні причини відповідають критеріям для відкликання.

Відкликання буде розглядатися:

  • Якщо є чіткі докази того, що результати є ненадійними, або в результаті неправильної поведінки (наприклад, фабрикація даних або маніпулювання зображеннями) або чесної помилки (наприклад, прорахунок або експериментальна помилка).
  • Якщо висновки раніше були опубліковані в іншому місці без відповідних перехресних посилань, дозволу чи обґрунтування (наприклад, випадки надмірної публікації або дублювання публікації).
  • Якщо дослідження є плагіатом.
  • Де є докази шахрайського авторства.
  • Якщо є докази скомпрометованої експертної оцінки.
  • Якщо є докази неетичного дослідження.

Вирази занепокоєння

У деяких випадках повідомлення про вираз занепокоєння може бути розглянуто, якщо висловлено занепокоєння серйозного характеру (наприклад, серйозне дослідження або порушення публікації), але якщо результат розслідування є непереконливим або якщо через різні складності розслідування не буде проведено завершено протягом значного часу.

Після завершення розслідування повідомлення про відкликання або виправлення може слідувати за виразом занепокоєння, і поряд з оригінальною статтею все залишиться частиною постійного опублікованого запису.

Публікація повідомлення про вираження занепокоєння розглядатиметься, якщо:

Існують непереконливі докази неправомірної поведінки авторів у дослідженні чи публікації, але природа занепокоєння вимагає сповіщення читачів.

Існують обґрунтовані занепокоєння щодо того, що результати є ненадійними або що могла статися неправомірна поведінка, але існує обмежена співпраця з боку установ(-й) авторів у розслідуванні висловлених занепокоєнь.

Проводиться розслідування ймовірних неправомірних дій, пов’язаних із публікацією, яке не було або не було б справедливим, неупередженим чи остаточним.

Розслідування триває, але рішення не буде доступним протягом тривалого часу, і характер занепокоєння вимагає сповіщення читачів.

Вираз занепокоєння буде пов’язаний з опублікованою статтею, якої він стосується.

Оновлення та наукове обговорення опублікованих статей

Доповнення

Доповнення – це повідомлення про додавання інформації до статті. Додавання при цьому мають не суперечити оригінальній публікації та не використовуватись для виправлення помилок (для яких буде опубліковано повідомлення про виправлення), але якщо автору потрібно оновити чи додати якусь ключову інформацію, це можна опублікувати як додаток. Додатки можуть бути рецензовані експертами відповідно до політики журналу та зазвичай підлягають нагляду редакторів журналу.

Коментарі — це короткі статті, в яких викладено зауваження щодо опублікованої статті. У випадках, коли коментар до опублікованої статті надсилається до редактора журналу, він може підлягати експертній оцінці. Коментар буде надіслано авторам опублікованої статті, яким буде запропоновано надіслати відповідь.

Ця відповідь автора знову може підлягати експертній перевірці та буде передана коментатору, якому може бути запропоновано надіслати репліку. Репліка може підлягати експертній перевірці та надаватися авторам опублікованої статті. Подальше листування не розглядатиметься для публікації. Редактор може вирішити відхилити листування в будь-який момент до того, як коментар, відповідь і репліка будуть завершені.

Усі опубліковані коментарі, відповіді та репліки мають пов’язані з опублікованою статтею, якої вони стосуються.