Орден домініканців на землях Галицько-Волинського князівства (Руського королівства) (на прикладі Львова XIII–XIV ст.): між легендою та історією
pdf

Ключові слова

релігія, орден домініканців, Руське королівство, Львів, Польське королівство, Апостольський престол

Як цитувати

Кузьмин, Р. (2021). Орден домініканців на землях Галицько-Волинського князівства (Руського королівства) (на прикладі Львова XIII–XIV ст.): між легендою та історією. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія, 37, 9-16. https://doi.org/10.31652/2411-2143-2021-37-9-16

Анотація

Метою публікації є з’ясувати обставини появи католицького чернечого ордену домініканців на території Галицько-Волинського князівства (Руського королівства) та його зусилля щодо закріпленню на цих землях. Методологічну основу дослідження складають загальнонаукові методи порівняння та аналізу. Під час підготовки до публікації провідними методами стали історично-порівняльний, синхронний та ретроспективний. Використання згаданих наукових методів дозволило проаналізувати джерела та дійти висновків щодо наукової проблеми. Наукова новизна дослідження полягає в тому, що дослідник здійснив спробу аналізу доступних джерел та історіографічних наративів щодо появи ордену домініканців у Галицько-Волинському князівстві загалом та у Львові зокрема. Висновки. Поява ордену домініканців у XIII–XIV ст. на теренах Руського королівства була не випадковою. Місії духовного ордену слугували проникненню католицького духовенства, організації осередків місіонерської діяльності та були підготовкою до заснування постійної церковної адміністрації на землях Галицько-Волинського князівства. Розширення мережі осередків ордену тісно пов’язане зі зростанням урбаністичної мережі та посиленням міграційних процесів міського римо-католицького населення з німецьких та польських земель. Питання щодо віровизнання відігравало важливе значення у дипломатії галицько-волинських князів та польських королів цього періоду. Балансуючи між католицьким та «степовим» світом, князі Руського королівства вимушені йти на компроміси та надавати дозволи на заснування католицьких осередків на території Львова та інших міст. Орден домініканців активно сприяв проникненню католицизму та впливу Апостольського престолу в Римі на території Київської Русі.

pdf

Посилання

Бандрівський, М. (2012). До проблеми локалізації «МЕГАЛЄ ЕККЛЄЗІЯ» руських князів у Львові. Матеріали і дослідження з археології Прикарпаття і Волині. Вип. 16. С. 21–238.

Войтович, Л. (2016). Король Данило Романович: давні і модерні напрями фальсифікації портрету. Король Данило Романович: культурна і державотворча спадщина його доби / ред. М. Бевз, Ю. Лукомський. Львів, Вид-во «Растр-7». С. 12–35.

Вуйцик, В. С. (1991). Державний історико-культурний заповідник у Львові. Львів, Каменяр. 175 с.

Головко, О. (2008). Держава Романовичів у східноєвропейській політиці римської курії 40–50-х років XIII ст. Княжа доба: історія і культура. Львів, Вип. 2. С. 67–84.

Зіморович, Б. (2002). Потрійний Львів: Leopolis Triplex. Львів, Центр Європи, 224 с.

Зубрицький, Д. (2011). Хроніка Ставропігійського братства. Львів. 408 с.

Козубська, О. (2007). Львівська легенда княгині Констанції. Княжа доба: історія і культура / ред. Я. Ісаєвич. Львів, Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України. Вип. 1. С. 100– 105.

Осіпян, О. (2014). Історичні уявлення та їх використання у соціальних конфліктах: звернення до далекого минулого у судовій тяжбі міського магістрату з вірменською громадою у Львові у 1578 р. Ранньомодерна Україна на перехресті цивілізацій, культур, держав та регіонів / ред. В. Смолій. Київ, Інститут історії України НАН України. С.41–56.

Паршин, І. (2017). Чи було папське посольство до Галицько-Волинської держави на початку XIV століття? Княжа доба: історія і культура. Львів. Вип. 11 (Княжий Львів 1256–2016). С. 318–
Creative Commons License

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Авторське право (c) 2021 Наукові записки Віницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія

Завантаження

##plugins.themes.healthSciences.displayStats.noStats##