Опубліковано 18-12-2023
Ключові слова
- тоталітаризм, фашизм, нацизм, П. Гіндеміт, Б. Мартіну, В. Фуртвенглер, Г. фон Караян, О. Клемперер, А. Тосканіні
Авторське право (c) 2024 Olena Vereshchahina-Bilavska, Kateryna Shvets
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Як цитувати
Анотація
У статті проаналізовано взаємовідносини митців з тоталітарними режимами, що панували в Італії, Німеччині, Україні у ХХ ст. Актуальність теми обумовлена необхідністю глибокого вивчення процесів, що відбувалися у галузі мистецтва ХХ ст., адже саме ця доба характеризується тісними взаємозв’язками художніх пошуків з певними філософською-естетичними та ідеологічними системами. Музичне життя стало віддзеркаленням суспільних процесів, що відбувалися в різних локаціях Європи вказаного періоду, зокрема й дії принципів неоміфотворчості, притаманної тоталітарним ідеологіям. Міфологізація масової свідомості потребувала від мистецтва цілковитого підпорядкування. Не всі знамениті музиканти змогли відкрито протистояти ідеології тоталітарних режимів, адже відчували безпосередню небезпеку для власного життя. Фашистський і радянський режими продемонстрували усі види каральної системи за умов непокори і відхилення творчості митця від загального вектору художнього життя – від приреченості його на забуття до повного морального і фізичного знищення.
Спираючись на існуючі дослідження зарубіжних і вітчизняних науковців, автори статті ставлять за мету відтворення подій творчого життя відомих митців у контексті їх складних взаємовідносин з владою і протистояння тоталітарним режимам періоду 1920-х – 1950-х рр. Відтворення подібних хронік є необхідною складовою у створенні системного погляду на роль митця у соціокультурному континуумі.
Складні та неоднозначні відносини з владою розглянуто на прикладі творчого життя композиторів П. Гіндеміта та Б. Мартіну, диригентів В. Фуртвенглера, Г. фон Караяна, О. Клемперера та А. Тосканіні. Одні з них зайняли позицію відвертого протистояння режиму (А. Тосканіні), інші – колаборації з ним (Г. фон Караян), а деякі здійснювали постійні спроби лавірування між власною совістю і необхідністю висловити підтримку режиму. Розуміння вчинків кожного окремого митця у складній соціокультурній ситуації панування тоталітарного режиму можливе за умов урахування специфіки суспільної психології та особливостей національної культури, що у подальшому потребує інтердисциплінарного підходу до вивчення проблеми. Розуміння вчинків кожного окремого митця у складній соціокультурній ситуації панування тоталітарного режиму можливе за умов урахування специфіки суспільної психології та особливостей національної культури, що у подальшому потребує інтердисциплінарного підходу до вивчення проблеми.
Завантаження
Посилання
- Ланюк, Є. (2013). Доля митця в тоталітарному режимі: На прикладі львівських композиторів Василя Барвінського та Андрія Нікодемовича. Збруч. 09.05.2013. https://zbruc.eu/node/6983
- Павлишин С. (1996). Композитор-експериментатор. Музика. № 3. С. 27-28.
- Шуман Є. (2016). Як нацисти забороняли «дегенеративну музику». http://surl.li/nsyeh
- Dümling, A. (1993). On the Road to the «Peoples Community» (Volksgemeinschaft): The Forced Conformity of the Berlin Academy of Music under Fascism. Musical Quarterly, 77(3), 459-83.
- Kater, M.H.(1997). The Twisted Muse: Musicians and their Music in the Third Reich. Oxford: Oxford University Press.
- Kater, M.H. (2000). Composers of the Nazi Era: Eight Portraits. Oxford: Oxford University Press.
- Levi, E. (1994). Music in the Third Reich. London: Macmillan.
- Meyer, M. (1993). The Politics of Music in the Third Reich. New York: Peter Lang.
- Monod, D. (2005). Settling Scores: German Music, Denazification, and the Americans, 1945-1953. Chapel Hill and London: The University of North Carolina Press.
- Prieberg, F. K. (1982). Musik im NS-Staat. Frankfurt: Fischer.
- Rybka J. (2011). Bohuslav Martinu: The Compulsion to Compose. Lanham: Scarecrow Press
- Schubert, G. (2003). The Aesthetic Premises of a Nazi Conception of Music. In Music and Nazism: Art under Tyranny, 1933–1945. ed. Michael H. Kater and Albrecht Riethmüller. Germany: Laaber Svatos, Thomas D. Bohuslav Martinu. The Orel Foundation. https://orelfoundation.org/composers/article/bohuslav_martinu
- Vereshchagina-Bilіavska О., Mozgalova N., Baranovska I., Moskvichova Y Cherkashyna O. (2021). Anthropological dimensions of the modern musical art of Еastern Еurope society. Integration. Education. Proceedings of the International Scientific Conference. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija. 716-726. http://dx.doi.org/10.17770/sie2021vol4.6331