Том 2 № 1 (2025)
ТЕОРІЯ І МЕТОДИКА НАВЧАННЯ МАТЕМАТИКИ, ІНФОРМАТИКИ, ФІЗИКИ ТА АСТРОНОМІЇ

Вивчення військових технологій як засобів популяризації фізики: від гіроскопа в робототехніці до систем стабілізації танкових гармат та безпілотних літальних апаратів

Сергій Киричик
Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
Біографія
Олександр Мартинюк
Волинський національний університет імені Лесі Українки
Біографія

Опубліковано 2025-05-21

Ключові слова

  • автоматизовані системи управління озброєнням,
  • робототехніка,
  • танкова гармата,
  • безпілотний літальний апарат (БПЛА),
  • фізика,
  • гіроскоп,
  • датчик кута
  • ...Більше
    Менше

Як цитувати

Вивчення військових технологій як засобів популяризації фізики: від гіроскопа в робототехніці до систем стабілізації танкових гармат та безпілотних літальних апаратів. (2025). Математика, інформатика, фізика: наука та освіта, 2(1), 124-133. https://doi.org/10.31652/3041-1955-2025-02-01-10

Анотація

У сучасному світі де технології швидко змінюють принципи розвитку економіки, виробництва та оборони, наука фізика стає фундаментом для створення передових рішень у робототехніці, безпілотних системах та високоточній зброї. Це особливо важливо для оборонної промисловості, де наука дозволяє не лише ефективно захищатися, а й отримувати стратегічні переваги. Війна в Україні яскраво продемонструвала актуальність таких знань. Саме тому якісна підготовка молоді у галузі фізики дозволяє не лише зміцнити національну безпеку, а й задавати тенденції технологічного прогресу на світовій арені.

У статті наведено приклад вивчення принципу функціонування гіроскопа й окремих аспектів його використання в освітній робототехніці та безпілотних літальних апаратах (БПЛА). Проаналізовано теоретичні основи роботи автоматизованої системи управління озброєнням танків, зокрема стабілізатора танкової гармати на прикладі вітчизняної машини Т-64. В основі їх функціонування використано закони фізики – від принципів інерції та моменту сили до управління коливальними системами. Вивчення принципів роботи танкового стабілізатора, автоматизованого управління його озброєнням, а також систем керування БПЛА підвищать науковий рівень майбутніх інженерів та педагогів. Такі знання можуть бути ефективно інтегровані у вивчення фізики, радіотехніки, робототехніки, в гуртковій на науково-дослідницькій роботі що спонукатиме здобувачів освіти до навчання та створення власних автоматизованих проєктів.

У межах дослідження були розроблені та апробовані лабораторні роботи з робототехніки здобувачами освіти фізичних спеціальностей та курсантів танкового інституту. Описано методику проведення розроблених лабораторних робіт, та здійснено аналіз їхньої ефективності. Запропоновано методичні  рекомендації щодо модифікації лабораторних робіт з урахуванням рівня підготовки здобувачів освітив та наявного обладнання. Це не лише приклад можливостей інтеграції оборонних технологій у освітнє середовище, але і практичні  рекомендації для викладачів, які бажають зробити свої заняття цікавішими та ефективнішими.

 

Завантаження

Дані завантажень поки не доступні.

Посилання

  1. Бондарук П. А., Серпухов О. В., Касімов А. М., Горбов О. М., Кривошапка А. І. Автоматизовані системи управління озброєнням. Навчальний посібник. Частина 1. Харків: Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», 2019. 404 с.
  2. Бондарук П. А., Серпухов О. В., Касімов А. М., Александрова Т. Є., Макогон О. А. Автоматизовані системи управління озброєнням. Навчальний посібник. Частина 2. Харків: Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», 2023. 306 с.
  3. Lego Mindstorms EV3. URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/Lego_Mindstorms_EV3
  4. Глотов В. М., Фис М. М., Колесніченко В. Б., Гуніні А. В. Застосування БПЛА у військовій справі та аерозніманні. Монографія. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2022. 196 с.
  5. Мартинюк О. С., Мосійчук В. О. Особливості використання безпілотних літальних апаратів для виявлення теплових втрат. Комп’ютерні технології: сучасні реалії та перспективи: Тези доповідей VІ міжвузівського науково-практичного семінару, (м. Луцьк, 16 грудня 2020 р). Луцьк: ЛІРоЛ Університету «Україна», 2020. С.71–74.
  6. Сиротенко А. М. Підготовка комплексу озброєння танка до застосування. Практичний посібник. Харків: Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», 2005. 190 с.